Zázrak zvaný Merino vlna
Počet prezretí 161
Merino vlna – pojem, ktorý sa objavuje v spojení s oblečením čím ďalej tým častejšie. Poďme si o nej povedať viac.
Je to už taká trochu stále téma medzi našimi článkami. Kvalitný oblek, ako ho spoznať, ako sa oň starať ... V podstate sa dá povedať, že sa vždy odpoveď točí okolo kvality materiálu. To platí asi pri všetkom - je whisky a whisky. Rovnako takk je oblek a oblek. A ako si dnes povieme, je aj vlna a Vlna. Dámy a páni, predstavujeme Merino vlnu. Teda vlnu s veľkým "V".
Pôvod merino vlny
Merino vlna pochádza z oviec Merino. A tie pochádzajú zo Španielska. Avšak za posledných 200 rokov sa väčšina merino vlny vyrába v Austrálii. Práve z Austrálie sa odoberá v súčasnosti až 80 % svetovej produkcie. A to je už poriadne číslo:-). Do Austrálie priviezol prvý tucet oviec až v roku 1797 John MacArthur. A ovečkám sa tam veľmi páčilo a veľmi sa im tam darí do dnes. V roku 1830 už bolo merino oviec na austrálskom kontinente vyše 2 milióny, pričom v roku 1838 už merino vlna tvorila najväčšiu časť austrálskeho exportu. Od roku 1870 je Austrália najväčším producentom vlny na svete - vtedy pobehovalo u protinožcov niečo cez 40 miliónov oviec, teraz ich je zhruba 90 miliónov. Toto číslo za posledné roky ale trochu kleslo.
Prečo je merino vlna taký skvelý materiál?
Napríklad preto, že je to v podstate úplne obnoviteľný zdroj. Ovciam pre tvorbu tejto jedinečnej látky stačí dostatok trávy, vody a slnka. Čo je celkom veľký rozdiel oproti takémuto polyesteru a ďalším, jemu podobným, umelým látkam. A treba podotknúť, že ovce, ktoré sú zdrojom vlny, nijako nechýbajú, ba naopak. Tamojší farmári sa o nich starajú, no ako o svoje deti. Neustále ich rozmaznávajú a tiež sú samozrejme na svoje ovečky právom hrdí. Keď prídete do novozélandského Otagu, privítajú vás veľké cedule "You are entering the home of merino" a miestni nehovoria o ničom inom, než o ich ovciach a čo všetko pre nich znamenajú.
Aj preto, že ide o v podstate prírodnú látku, je merino vlna mimoriadne jemná na dotyk. Dajte zbohom hryzavým svetrom. Vlákna merino vlny sú aj dnes stále jemnejšie. A čo viac! V kombinácii s vývojom technológie tkáčov vznikajú nepredstaviteľne jemné látky.
Merino vlna - v lete chladí, v zime zahreje
Vďaka výnimočnej molekulárnej štruktúre vlákien pohlcuje vodné pary idúce z tela a odvádza ich od neho ďalej. Skvelé tiež je, že merino vlny sú odolné voči statickej elektrine. Čo to znamená pre nositeľov oblečenia z merino vlny? Predovšetkým to, že sa takéto oblečenie k telu nikdy nelepí a perfektne splýva. Merino vlna je obľúbená aj preto, že nepriťahuje prach ani špinu. Pokiaľ sa Vám teda napríklad lepia spoločenské nohavice na nohy, potom je merino odpoveď na Váš problém.
Ďalšou výraznou výhodou merino vlny je fakt, že ide o materiál, ktorý drží tvar. A to preto, že sa vlákna vždy snažia vrátiť späť do svojho pôvodného tvaru. Áno - preto sa merino oblečenie tak nekrčí. aj puky na nohaviciach vydržia dlhšie, klopy zostávajú pekne zvlnené a nesplošťujú sa.
Ako sa získava merino vlna?
Farmári najprv nežne ovečky oholia. Oholená vlna sa musí vyčistiť a roztriediť podľa hrubosti. Počíta sa priemer vlákna. Takže ak niekde uvidíte napríklad číslo 16 a menej mikrónov, je to veľmi jemná vlna vhodná aj na prvú vrstvu alebo ponožky. Taká vás nebude hrýzť.
12 mikrónová vlna je ešte jemnejšia, často sa používa na výrobu dojčenského oblečenia. Hrubšie druhy vlny sa potom používajú na svetre a 2., prípadne aj 3. vrstvy, kde už nejde o pohodlie, ale o izoláciu a odolnosť.
Hrubšia „svetrová vlna" má hrúbku 40 mikrónov i viac, a na rozdiel od jemnejšieho merina pokožku škrabaním rozrušuje a zadrháva sa o chlpy, takže pokiaľ nemáte „hryzenie" radi, pozor na správny výber.
Vlna sa potom farbí a splieta do finálnej látky rôznymi technológiami. Čím dlhšie sú vlákna vlny a čím pokročilejší je proces splietania, tým menej sa bude vlna z úpletu odierať a oblečenie tak dlhšie vydrží.
Na čo sa merino hodí?
Tento materiál je ako zrodený do chladnejšieho počasia a na miernejšie aktivity. Turistika je skvelým príkladom. Avšak merino mnohí nosia celoročne a milujú ho. Milujú to, aký je tento materiál univerzálny a aké unikátne vlastnosti má oblečenie z merino vlny.
Predovšetkým sem patria:
priedušnosť - v merine bude trvať dlhšie, než sa budete cítiť spotení
regulácia vlhkosti - merino dokáže absorbovať vlhkosť až do 35% svojej vlastnej hmotnosti bez toho, aby ste mali pocit, že vás studia
termoregulácia - reguluje teplo lepšie ako syntetické materiály
antibakteriálne vlastnosti - vďaka (prírodnému) lanolínu nedochádza k tak rýchlemu množeniu baktérií
nehorľavosť - vysoká odolnosť voči ohňu, netaví sa a je samozhášavý, čo oceníte pri táborovom ohni
Pokiaľ ste si už niekedy kupovali vlnený oblek, možno vás zarazilo označenie Super X's
V totmo prípade si za písmenko "X" môžete dosadiť ľubovoľné číslo od 80 do 250. A platí, že čím vyššie číslo je na produkte uvedené, tým jemnejšia a delikátnejšia je látka, z ktorej je oblečenie vyrobené. Pýtate sa, ako sa tieto čísla určujú? Odpovedáme Vám! Je to podľa toho, aký maximálny priemer môžu mať vlnené vlákna. Pri látke s označením Super 80 je to 19.75 mikrónov a menej, pri Super 210 je to 13.25 mikrónov a menej. Každých Super 10 teda znamená o 0,5 mikrónov jemnejšie vlákna. Čo sa týka oblekov, maximum je teraz vlna o jemnosti Super 250's.
Ale pozor!
To neznamená, že si teraz budete obleky vyberať iba podľa tohto čísla! :-) Stále platí, že pri výbere vhodného obleku treba myslieť na mnoho ďalších aspektov. Pokiaľ napríklad hľadáte oblek, ktorý plánujete nosiť denne, skvele Vám poslúži látka s označením Super 120's, ktorá je dostatočne jemná a vydrží. Dôležité je tiež vedieť, že v podstate neexistuje niečo ako „certifikačná komora", ktorá by sa zameriavala na schvaľovanie a určovanie jemnosti oblekových látok. Toto je vec, ktorú si stanovuje sám výrobca. Je teda potrebné veriť výrobcovi. Nehľadiac na to, že niektorý výrobca označí látku Super 120's, ale ona je skôr Super 100's. Pokiaľ je totiž látka okolo hraničnej méty, tak sa vo väčšine prípadov označuje vyšším (marketingovo lepším) číslom. Najpresnejšie značenie látok má najskôr belgický Scabal, ktorý označenie Super X's vymyslel a zaviedol do praxe. Asi sa teraz pýtate, koľko teda vlastne stojí meter kvalitnej látky na oblek? Hľadali sme na intenretu a našli odpoveď. Kvalitný Super 130's - záleží na dizajne a veku kolekcie - ale ak budeme brať čisto čierny oblek, tak počítajte minimálne 30 EUR, skôr viac. Zhodnime sa teda na 40 EUR za meter. Ak máte klasickú postavu, vystačíme si so zhruba 3,5 metrami. To máme 3,5 x 40 EUR = 140 EUR. Len za látku. Pripočítajte prácu (veľká časť ceny), podšívku, gombíky, logistiku, balenie a maržu predajcu. Takže orientovať sa podľa ceny vôbec nie je zlé.
Prečo by ste toto všetko mali vedieť?
- Aby ste chápali, prečo 100% vlnený oblek stojí viac a je objektívne lepší ako polyesterový.
- Aby ste poznali históriu látky, ktorá vás často denne obklopuje.
- Aby ste k svojmu oblečeniu mali väčší vzťah.
- Aby ste spoznali kvalitu.
Ale späť k merino vlne
To sme trochu odbočili od dnešnej témy – merino vlny. Existuje niekoľko základných pravidiel pre ošetrenie výrobkov z merino vlny:
- Výrobok je možné prať v práčke.
- Používajte výhradne program na vlnu, ktorý rešpektuje šetrnejšie pranie (primeranú teplotu a znížený počet otáčok pri odstreďovaní).
- Výrobok je možné prať v ruke vo vlažnom kúpeli do 30 °C.
- Jemne vyžmýkať a sušiť vo vodorovnej polohe, najlepšie na uteráku.
- Pri plákaní postupne znižujte teplotu kúpeľa, aby nedošlo k vyzrážaniu alebo deformácii.
- Používajte jemné pracie prostriedky určené na vlnu ako na pranie v ruke tak aj v práčke.
- Nesušte výrobok na vykurovacom telese.
- Pokiaľ kúrenie presiahne teplotu 30°C, (a to je úplne bežné) voda obsiahnutá v úplete sa zahreje taktiež nad 30°C a výrobok sa zrazí rovnakým spôsobom ako pri nevhodnom praní - nepoužívajte aviváž!
- Tiež platí, že pranie vo vode teplejšie viac ako 30 ° C znehodnotí oblečenie. Merino vlne nerobí dobre ani dlhé mletie v práčke. Hrozí, že úplet môže splstnatieť a zraziť sa.
Pranie na treku - Na treku stačí oblečenie vyplákať v studenej vode, nie veľmi silno vyžmýkať (aby sa vlákna nepotrhali) a nechať voľne rozložené na batohu či stane uschnúť.
A cena?
Ceny merino oblečenia sú v porovnaní s umelými materiálmi vyššie, ale môžete naraziť aj na dve podobné tričká z merino vlny, len jedno bude 2x drahšie. Prečo? Vyššia cena sa bude spojiť s vyššou kvalitou prevedenia - lepšie padnúci strih, ploché švy, ale aj s kvalitou použitej vlny - stálofarebnosť, dlhšie vlákna zaisťujúce dlhšiu životnosť, jemnosť.
Cena sa bude tiež líšiť pri oblečení v rôznej gramáži. Môžete nájsť letný rad s gramážou do 140g/m2, univerzálnu prvú vrstvu medzi 150-200/m2 a zimné oblečenie s gramážou 200-260g/m2. Logika je jednoduchá - viac materiálu, vyššia cena.
Záverom:
Príroda ovce obdarila skutočne geniálnou schopnosťou prežiť v rôznych podmienkach. V lete je ovčí kožuch krátky a vzdušný, s klesajúcou teplotou hustne a dorastá mu ďalšia vrstva. Ľudia sa z toho poučili a tak volia na leto oblečenie s nižšou gramážou. A prírodný, obnoviteľný materiál, akým merino vlna bezpochyby je, uľaví aj nášmu svedomiu.
Nový komentár